Lazer Epilasyon Cihazları Nelerdir?Yeni nesil bir teknoloji olması nedeni ile daha hızlı çözümler sağlayabilen bir teknolojik alet olarak tanımlayabilmek mümkün olmaktadır.

Lazer epilasyon cihazlarına bakıldığında, lazer ışığını bildiğimiz ışıktan farklı olarak tek dalga boyu itibarince düz bir demet şeklinde uygulayan cihazlardır.

Çok kısa sürelik atışlar ile cilde uygulanan lazer ışını, kıla rengini veren melonin pigmentini olabildiğince emip çevredeki dokulara herhangi bir zarar vermeden sadece uygulandığı kıl köklerine yoğunlaşarak onları ısıtmaktadır. Kıl köklerini tahrip ettiği doğrultuda daha az tüyün çıkmasını ve buna bağlı olarak zaman içinde de yok olmasını sağlamaktadır. Genel olarak bakıldığına lazer epilasyon cihazları şunlardır:

  • Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı: Bu cihazlar 755 nm dalga boyunda ışın üretirler. Özellikle açık renk cilt, koyu renk kıl yapısına sahip olan kişilerde çok etkilidir. Alexandrite Lazer sadece kıl kökünü hedefleyip kalıcı sonuçlar sağlamaktadır.
  • Nd Yag Lazer Epilasyon Cihazı: Günümüzde daha yeni bir teknoloji olarak karşımıza çıkan Nd Yag Lazer’ler, 1064 nm dalga boyunda ışın üretirler. Lazer epilasyon işleminde kullanılan dalga boyları arasında kromoforlar tarafından çok az tutulan ışık olmasından dolayı ciltte oldukça derine ulaşırlar.
  • Diode Lazer Epilasyon Cihazı: 800 – 810 nm dalga boyunda ışın üreten Diode Lazer’ler de epilasyon işlemlerinde oldukça iyi sonuçlar verebilmektedir. Uygulama sırasında soğutma amacı ile vücuda jel sürülürmektedir. Ayrıca hava ve gaz ile soğutma sistemleri de bulunmamaktadır.
  • IPL ( Mavi Işık, Fotoepilasyon) Epilasoyon Cihazı: Internet sitelerinde ve çeşitli reklam sitelerinde çoğunlukla lazer epilasyon cihazı olarak ifade edilen IPL pilasyon cihazlarının çalışma prensibi oldukça farklı olmaktadır. Bu cihazlar gerçek lazer değildir. Uygulama yapılacak olan bölgeye yoğunlaştırılmış ışık enerjisi gönderirler. IPL epilasyon cihazlarının göndermiş olduğu ışık, lazer gibi dağılmadan ilerlemez. Bu sebeple dokuya temas ettikten hemen sonra dağılır. Kıl köklerini tam olarak tahrip etmeyip sadece zayıflatır. Yaygın olarak kuaför ve güzellik salonu gibi bazı işletmelerde kullanılan bu tür cihazlarla kalıcı sonuçların alınması oldukça zordur.
Bu yazıyı okuyanlar bunu da okudu:   Şişli Lazer Epilasyon

Hemen Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir